skip navigation

EDP Cup Fall 2018 Wrap-Up

By Christopher Korte, 10/08/18, 2:45PM EDT

Share

Tuckahoe Turf Farms: Hammonton, NJ  |  Green Branch Park: Pittsgrove, NJ  |  Rider University: Lawrenceville, NJ  |  Sawmill YMCA: Hamilton, NJ  | Boyer Ave Recreational Complex: Hammonton, NJ

This past weekend, EDP hosted the EDP Cup Fall tournament for 9U-14U boys & girls teams and 15U boys. Over 600 teams participated, playing at Tuckahoe Turf Farm and Boyer Ave. Recreational Complex in Hammonton, NJ; Green Branch Park in Pittsgrove, NJ; Rider University in Lawrenceville, NJ; and Sawmill YMCA in Hamilton, NJ.

Congratulations to all champions and finalists, and thank you to all who participated for making this another great soccer weekend!

We need your help!

Please let us know about your tournament experience.

TAKE OUR SURVEY

CHAMPIONS AND FINALISTS

BOYS 9U

Gold
CHAMPIONS: PDA GERRARD (NJ)
FINALISTS: 
 CENTERCOURT FC 2010 (NJ)

Silver
CHAMPIONS: FC EUROPA 2010B ELITE (PAE)
FINALISTS: TORPEDOES 2010B RED (NJ)

Bronze
CHAMPIONS: IRONBOUND 2010 BULLS (NJ)
FINALISTS: 
 DELAWARE RUSH '10B (DE)

BOYS 11U

Platinum / Tuckahoe
CHAMPIONS: CEDAR STARS MONMOUTH 2008B GREEN (NJ)
FINALISTS: IRONBOUND SC UNITED (NJ)

Gold / Tuckahoe
CHAMPIONS: WORLD CLASS FC '08 (NYE)
FINALISTS: 
 FOUNDATION SA 08 (NYE)

Silver / Tuckahoe
CHAMPIONS: FSA FC BOYS 08 ELITE (CT)
FINALISTS: CEDAR STARS ACADEMY NEWARK 2008 GREEN (NJ)

Bronze / Tuckahoe
CHAMPIONS: STA MORRIS UNITED SC 2008B NPL BLUE (NJ)
FINALISTS: 
 PDA BALE (NJ)

Copper /Tuckahoe
CHAMPIONS: PDA HIBERNIAN CELTIC (NJ)
FINALISTS: BEACHSIDE OF CT SC (CT)

Sterling / Pittsgrove
CHAMPIONS: AC CONNECTICUT B08 (CT)
FINALISTS: FREEHOLD SL CELTIC (NJ)

Iron / Pittsgrove
CHAMPIONS: PRINCETON SA ELITE (NJ)
FINALISTS: CEDAR STARS MONMOUTH 2008B WHITE (NJ)

Titanium / Pittsgrove
CHAMPIONS: BEADLING SOUTH (PAW)
FINALISTS: WATCHUNG HILLS SA 08B (NJ)

BOYS 12U

Platinum / Tuckahoe
CHAMPIONS: PIPELINE SC 07B PRE-ACADEMY (MD)
FINALISTS: REAL JERSEY FC 2007 (NJ)

Gold / Tuckahoe
CHAMPIONS: NATIONALS OAKLAND 07B BLACK (MI)
FINALISTS: 
 CALEDON SC 2007B (CND:ON)

Silver / Tuckahoe
CHAMPIONS: FSA FC BOYS 07 ELITE (CT)
FINALISTS: SC VISTULA GARFIELD 2007 LEWANDOWSKI (NJ)

Bronze / Tuckahoe
CHAMPIONS: BARCA ACADEMY NY (NYE)
FINALISTS: 
 FC COPA ACADEMY B07 (NJ)

Copper / Tuckahoe
CHAMPIONS: MANHATTAN SC ROMA (NYE)
FINALISTS: IRONBOUND SC 07 BLUE ALLIANCE (NJ)

Sterling / Pittsgrove
CHAMPIONS: FSA FC BOYS 07 NAVY (CT)
FINALISTS: WHITE PLAINS YS WP ACADEMY NPL 07 BLUE (NYE)

Iron / Pittsgrove
CHAMPIONS: NJ STALLIONS ACADEMY 07 REAL EDP (NJ)
FINALISTS: PDA SHORE 07 DEBRUYNE (NJ)

Titanium / Rider
CHAMPIONS: JACKSON SC WARRIORS (NJ)
FINALISTS: EAST BRUNSWICK SC EBSC 07 PREMIER (NJ)

Chromium / Pittsgrove
CHAMPIONS: EPIC SPORTING STARS 2007 BLUE (NJ)

FINALISTS: MCLEAN YOUTH SOCCER 07B GREEN (VA)

Steel / Pittsgrove
CHAMPIONS: NJ STALLIONS ACADEMY 07 SEVILLA EDP (NJ)
FINALISTS: TSF ACADEMY 2007B EDP BLUE (NJ)

BOYS 13U

Platinum / Tuckahoe
CHAMPIONS: MICHIGAN JAGUARS '06 (MI)
FINALISTS: NATIONALS UNION 06B (MI)

Gold / Tuckahoe
CHAMPIONS: PROSTARS FC ACADEMY PFC 2006 (CND:ON)
FINALISTS: 
 VALEO FC 06 BENFICA (MA)

Silver / Tuckahoe
CHAMPIONS: MANHATTAN SC WOLVES BLUE (NYE)
FINALISTS: FSA FC BOYS 06 ECNL (CT)

Bronze / Tuckahoe
CHAMPIONS: BEADLING SC 2006B ELITE (PAW)
FINALISTS: 
 WORLD CLASS FC 2006 SANTOS (NYE)

Copper / Tuckahoe
CHAMPIONS: IRONBOUND SC 06 BLUE GLADIATORS (NJ)
FINALISTS: QUICK TOUCH FUTBOL 06 (NJ)

Sterling / Tuckahoe
CHAMPIONS: GPS NH 2006 NPL (NH)
FINALISTS: ALLEGHENY FORCE AFFC BLACK (PAW)

Iron / Pittsgrove
CHAMPIONS: AC CONNECTICUT B06 METRO (CT)
FINALISTS: LONG ISLAND PREMIER FC '06B (NYE)

Titanium / Pittsgrove
CHAMPIONS: CALVERT SA CSA UNITED 06B (MD)
FINALISTS: BALTIMORE CELTIC SC NORTH '06 (MD)

Steel / Pittsgrove
CHAMPIONS: QUICKSTRIKE FC QSFC 06' NPL (NYE)
FINALISTS: AC CONNECTICUT B06 CCSL BLUE (CT)

Chromium / Rider
CHAMPIONS:WEST-MONT UNITED SA PREMIER WHITE '06B (PAE)
FINALISTS: CALVERTON CERRITOS ACADEMY 2006B (MD)

Nickel / Pittsgrove
CHAMPIONS: SMITHTOWN KICKERS SC ATLETICO (NYE)
FINALISTS: MARLTON SC GPS 2006 (NJ)

Adamantium / Pittsgrove
CHAMPIONS: FSA FC BOYS 06 NPL (CT)
FINALISTS: MANHATTAN SOCCER CLUB
EXPRESS (NYE)

BOYS 14U

Platinum / Tuckahoe
CHAMPIONS: NATIONALS UNION 05B BLACK (MI)
FINALISTS: PA DOMINION FC
2005 BOYS (PAE)


Gold / Tuckahoe
CHAMPIONS: MANHATTAN SC FREEDOM (NYE)
FINALISTS: 
 ALLEGHENY FORCE AFFC STORM (PAW)

Silver / Tuckahoe
CHAMPIONS: BRAUSA UNITED FC 05 (MD)
FINALISTS: SAC PREMIER BLUE (MD)

Bronze / Tuckahoe
CHAMPIONS: FSA FC BOYS 05 ECNL (CT) 
FINALISTS: 
 PDA HIBERNIAN KANE (NJ)

Copper / Tuckahoe
CHAMPIONS: UKRAINIAN NATIONALS '05 RED (PAE)
FINALISTS: RONKONKOMA SC REAL FC (NYE)

Sterling / Tuckahoe
CHAMPIONS: OCEAN TWP UNITED SA TITANS RED (NJ)
FINALISTS: PA RUSH NERO 05 (PAE)

Iron / Tuckahoe
CHAMPIONS: MYS SPORTING CT 05B (CT)
FINALISTS: WEST-MONT UNITED SA PREMIER '05B (PAE)

Titanium / Rider
CHAMPIONS: BEACHSIDE OF CT SC 05 (CT)
FINALISTS: SJEB RUSH 05B ACADEMY (NJ)

Steel / Pittsgrove
CHAMPIONS: PREMIER SC NAVY 05 (MD)
FINALISTS: IRONBOUND SC 05 BLUE SCORPIONS (NJ)

Chromium / Pittsgrove
CHAMPIONS: AC CONNECTICUT B05 (CT)
FINALISTS: EPIC SPORTING STARS 05 (NJ)

Nickel / Pittsgrove
CHAMPIONS: MANHATTAN SC EARTHQUAKES (NYE)
FINALISTS: TSF ACADEMY 05B WHITE (NJ)

Adamantium / Pittsgrove
CHAMPIONS: HAMILTON ELITE FC MACHINE '05 (NJ)
FINALISTS: MEDFORD STRIKERS SC MAGIC 2005 (NJ)

Vibranium / Pittsgrove
CHAMPIONS: PDA HIBERNIAN FORLAN (NJ)
FINALISTS: TSF ACADEMY 05B EDP (NJ)

BOYS 15U

Platinum / Tuckahoe
CHAMPIONS: MANHATTAN SC THUNDER (NYE)
FINALISTS: NATIONALS UNION 04B (MI)

Gold / Tuckahoe
CHAMPIONS: REAL JERSEY FC 04 BLUE (NJ)
FINALISTS: 
 LONG ISLAND PREMIER FC 2004 BOYS (NYE)

Silver / Tuckahoe
CHAMPIONS: WEXFORD SC DYNAMITE (CND:ON)
FINALISTS: RUSH CANADA (CND:ON)

Bronze / Tuckahoe
CHAMPIONS: BRENTWOOD SC NPL (NYE) 
FINALISTS: 
 STONY BROOK SC SANTOS (NYE)

Copper / Pittsgrove
CHAMPIONS: BARCA ACADEMY NY PRO 2004 RED (NYE)
FINALISTS: EPIC SPORTING STARS 04 (NJ)

Sterling / Pittsgrove
CHAMPIONS: NY STARS PREMIER SOLAR (NYE)
FINALISTS: PROGRESSIVE YOUTHS SC LITTLE YOUTHS (NYE)

GIRLS 10U

Ruby / Rider
CHAMPIONS: SUSA G09 (NYE)
FINALISTS: CEDAR STARS MONMOUTH 2009G GREEN (NJ)

Emerald / Rider
CHAMPIONS: FC SPORTIKA 2009G EDP (NJ)
FINALISTS: HOLMDEL FC NJX DASH (NJ)

Sapphire / Rider
CHAMPIONS: SUSA ELITE G09 (NYE)
FINALISTS: HIBERNIAN AA BARBARIANS (NJ)

GIRLS 11U

Diamond / Tuckahoe
CHAMPIONS: WORLD CLASS FC 2008 MUNNELLY (NYE)
FINALISTS: WALL ELITE CHELSEA (NJ)

Ruby / Tuckahoe
CHAMPIONS: FSA FC GIRLS 2008 ELITE (CT)
FINALISTS: LAKE GROVE NEWFIELD SOCCER CLUB THUNDER (NYE)

Emerald / Pittsgrove
CHAMPIONS: NEW JERSEY RUSH 2008 GIRLS BLUE (NJ)
FINALISTS: NEW HYDE PARK LIGHTNING CATS 2008 (NYE)

Sapphire / Rider
CHAMPIONS: LAKE GROVE NEWFIELD SOCCER CLUB LGN LIGHTNING (NYE)
FINALISTS: PDA WILDFIRE BLUE (NJ)

GIRLS 12U

Diamond / Tuckahoe
CHAMPIONS: CLARKSTOWN SC '07 ELITE SAMIMI (NYE)
FINALISTS: WORLD CLASS FC REVOLUTION RED (NYE)

Ruby / Tuckahoe
CHAMPIONS: SUSA NPL WHITE G07 (NYE)
FINALISTS: FSA FC GIRLS 07 ELITE (CT)

Emerald / Tuckahoe
CHAMPIONS: SOUTH SHORE FC UNITED (NYE)
FINALISTS: FC SPORTIKA 2007G (NJ)

Sapphire / Pittsgrove
CHAMPIONS: HOLMDEL FC NJX SPIRIT (NJ)
FINALISTS: CENTERCOURT FC 07 GREEN (NJ)

Pearl / Pittsgrove
CHAMPIONS: MYS SPORTING CT 2007 GIRLS (CT)
FINALISTS: ALLEGHENY FORCE AFFC 2007G BLACK (PAW)

GIRLS U13

Diamond / Tuckahoe
CHAMPIONS: WORLD CLASS FC '06 X-TREME (NYE)
FINALISTS: 
 NATIONALS UNION 06G BLACK (MI)

Ruby / Tuckahoe
CHAMPIONSFSA FC GIRLS 06 ECNL (CT)
FINALISTS: 
 STA MORRIS UNITED SC 2006G NPL (NJ)

Emerald / Tuckahoe
CHAMPIONS: LAKE GROVE NEWFIELD SC PHOENIX (NYE)
FINALISTS: PRINCETON SA ELITE '06 (NJ)

Sapphire / Tuckahoe
CHAMPIONS: MYS SPORTING CT 06G (CT)
FINALISTS: PLAYERS DEVELOPMENT ACADEMY DYNAMITE (NJ)

Pearl / Pittsgrove
CHAMPIONS: MEDFORD STRIKERS SC PRIDE 2006 (NJ)
FINALISTS: FREEHOLD SL STORM (NJ)

Turquoise / Pittsgrove
CHAMPIONS: CECIL SC CRUSH (MD)
FINALISTS: PLAYERS DEVELOPMENT ACADEMY NPL 2006G (NJ)

Jade / Pittsgrove
CHAMPIONS: SMITHTOWN KICKERS SC REVOLUTION (NYE)
FINALISTS: NEW HYDE PARK WILDCATS LADY LYNX (NYE)

GIRLS U14

Diamond / Tuckahoe
CHAMPIONS: PLAYERS DEVELOPMENT ACADEMY STRIKERS (NJ)
FINALISTS: 
 WORLD CLASS FC 05G ECNL (NYE)

Ruby / Tuckahoe
CHAMPIONSMATCH FIT ACADEMY FC 2005 ECNL (NJ)
FINALISTS: 
 HOWELL UNITED SC FIRE (NJ)

Emerald / Tuckahoe
CHAMPIONS: HADDONFIELD SC 05 UNITED (NJ)
FINALISTS: FC WESTCHESTER G05 (NYE)

Sapphire / Tuckahoe
CHAMPIONS: PSA SDFC ELITE '05 (NJ)
FINALISTS: GLOBAL PREMIER SOCCER GPS NJ SOUTH 05G (NJ)

Pearl / Pittsgrove
CHAMPIONS: RUSA FC G05 GOLD (NJ)
FINALISTS: UNION COUNTY FC / WSA UCFC TOLUCA (NJ)

Turquoise / Pittsgrove
CHAMPIONS: PLAYERS DEVELOPMENT ACADEMY NPL 2005G (NJ)
FINALISTS: JERSEY SHORE BOCA JR FC BREAKERS (NJ)

Jade / Pittsgrove
CHAMPIONS: MONROE TWP YS DIAMOND 05 PANTHERS (NJ)
FINALISTS: ALLEGHENY FORCE AFFC 05G (PAW)