skip navigation

Top Teams From Across The Country Celebrate EDP Cup Fall 2019: Tournament Wrap-Up

By Christopher Korte, 10/15/19, 1:45PM EDT

Share

9U-15U Boys & 9U-14U Girls | October 12 & 13, 2019
11v11 - Tuckahoe Turf Farms: Hammonton, NJ  |  9v9 - Green Branch Park: Pittsgrove, NJ
7v7 - Capelli Sports Complex: Tinton Falls, NJ


EDP is honored to have hosted another successful EDP Cup Fall. Over 1,000 matches were played on October 12th and 13th, at three locations which included Hammonton, Pittsgrove and Tinton Falls, NJ. 

 

Most Eastern Region states were represented, and were joined by teams from Texas, Michigan, Illinois, Indiana, and Florida, and 2 Canadian Provinces. Almost half of all teams in the Platinum and Diamond brackets came from out of region clubs, which provided some unbelievably exciting matchups across all age groups.  

 

The EDP Cup hosted many of the finest clubs playing in the US Youth Soccer National League (NL), United States Development Academy (DA) program, Elite Clubs National League (ECNL) platforms. 

 

Steve Careine, coach of AC Connecticut, stated, “The weekend was fantastic. The competition exceeded all expectations and to play different teams from different states and this team, you know, we’ve been challenged a lot. Just recently we won the national championship in Colorado and to come out here and to compete against the top-quality teams in Region 1 and the states, just shows that we continue to improve as a team.”

 

“It’s a huge honor to be hosting this celebration of soccer with a wonderful mix of clubs from across our Region and beyond. I was excited to see such an exciting range of playing styles and fantastic support from parents and fans.”, said Simon Collins, Technical Director for EDP.

We need your help!

Please let us know about your tournament experience.


Girls Highlights


In the EDP Cup Fall U14G Diamond Bracket Clarkstown SC 2006G Elite of the US Youth Soccer North Atlantic EDP Conference bested the ECNL national champions, PDA Wolves (NJ), to win their group and the EDP Cup in a 4-2 victory. 
 

The EDP 13U Diamond bracket produced the eventual winners PDA Heat ECNL (NJ), who beat Nationals Oakland (MI) 2-1 in a tightly contested final.
 

In the 12U age group Diamond bracket, PDA Wildfire Blue (NJ) dropped a 4-2 decision against the Nationals Oakland 08G BLACK (MI), in a game that was tied at 2-2 with just 8 minutes to go. The game ended 4-2, thanks to some dynamic scoring to break the deadlock.
 

PDA Legacy Blue won the 11U EDP Cup Diamond bracket, which featured the best teams from across the region, including teams from SUSA (NY), STA (NJ), World Class FC (NY), and SJEB Academy DA (NJ).

 
Boys Highlights


The 14U Platinum bracket contained premiere clubs from Maryland, Michigan, New Jersey, New York, and Florida. The final however, was an all EDP affair, eventually won by Next Level Soccer NLS Ajax 06 White (NJ) who beat Barca Academy Pro NY 2006, 2-1.
 

Topsides battled it out in a tough U13 Bracket, but emerging from this group were two EDP teams, Real Jersey FC 2007 who defeated SC Vistula Garfield 2007 Lewandowski, in a very competitive 2-1 victory. 
 

In the U12 age group, Indiana Elite FC 2008B Premier I (IN) beat Nationals Oakland (MI) 08B Black with a decisive 4-2 score.
 

U11 had a repeat of last year's final when Asces Coral Estates Juventus Salihamidzic played Cedar Stars Bergen 2009 Pre-Academy II, in which the Cedar Stars won a barnburner of a penalty shoot-out after a 2-2 score. 
 

The Dallas Texans 2010B Pre-Academy Salazar (TX) competed against some of the best teams the Northeast could offer and emerged victorious in the 10U top bracket, beating Center Court FC (NJ) in the final, 4-2. 
 

The overall goals scored across the tournament for two days were 2,454 and a goal differential of 2.1.



Champions & Finalists

BOYS 9U


2011B GOLD 
CHAMPIONS: CEDAR STARS BERGEN 2011 (NJ)
FINALISTS: CENTERCOURT FC 2011B GREEN (NJ)

2011B SILVER
CHAMPIONS: CEDAR STARS BERGEN 2011B (NJ)
FINALISTS: CEDAR STARS MONMOUTH 2011B (NJ)

2011B BRONZE
CHAMPIONS: PSA WILDCATS ELITE '11 (NJ)
FINALISTS: COPPERMINE SC PREMIER (MD)

BOYS 10U


2010B GOLD 
CHAMPIONS: DALLAS TEXANS PRE-ACADEMY (TXN)
FINALISTS: CENTERCOURT FC CFC 2010B GREEN (NJ)

2010B SILVER
CHAMPIONS: PSA SDFC ELITE '10 (NJ)
FINALISTS: ASCES CORAL ESTATES JUVENTUS (FL)

2010B BRONZE
CHAMPIONS: MANHATTAN SC CHELSEA (NYE)
FINALISTS: PSA WILDCATS ELITE '10 (NJ)

2010B COPPER
CHAMPIONS: STA-MUSC 2010B NPL (NJ)
FINALISTS: POINT PLEASANT TRAVEL SC (NJ)

2010B TITANIUM
CHAMPIONS: SUSA B10 CDL II (NYE)
FINALISTS: MAROONS 2010 GREY (NJ)

BOYS 11U

 

2009B PLATINUM
CHAMPIONS: CEDAR STARS BERGEN 09 (NJ)
FINALISTS: ASCES CORAL ESTATES JUVENTUS (FL)

2009B GOLD 
CHAMPIONS: PDA NEYMAR (NJ)
FINALISTS: NY RED BULLS PRE-ACADEMY (NJ)

2009B SILVER
CHAMPIONS: BARÇA ACADEMY PRO NY 2009B (NYE)
FINALISTS: NY RED BULLS PRE-ACADEMY (NJ)

2009B BRONZE
CHAMPIONS: CEDAR STARS BERGEN (NJ)
FINALISTS: NEW YORK PREMIER FC 09B (NYE)

2009B COPPER
CHAMPIONS: PDA HIBERNIAN BRADLEY (NJ)
FINALISTS: NJ PREMIER FC 2009 BOYS (NJ)


BOYS 11U
 

2009B TITANIUM
CHAMPIONS: CENTURY UNITED 09 GOLD (PAW)
FINALISTS: PENNSYLVANIA RUSH 2009 RUSH (PAE)

2009B STEEL
CHAMPIONS: AC CONNECTICUT B09 CCSL BLUE (CT)
FINALISTS: SUSA B09 CDL II (NYE)

2009B IRON
CHAMPIONS: HOBOKEN CITY FC 2009 RED EDP (NJ)
FINALISTS: PDA HIBERNIAN LUKAKU (NJ)

2009B NICKEL
CHAMPIONS: CEDAR STARS MONMOUTH 09B (NJ)
FINALISTS: STA-MUSC 2009B BLUE (NJ)

BOYS 12U


2008B PLATINUM
CHAMPIONS: INDIANA ELITE FC 2008B PREMIER I (IN)
FINALISTS: NATIONALS OAKLAND 08B BLACK (MI)

2008B GOLD 
CHAMPIONS: BARÇA ACADEMY PRO NY 2008B (NYE)
FINALISTS: GPS ACADEMY CANADA 2008B (CND:ON)

2008B SILVER
CHAMPIONS: BEADLING SC 2008 SOUTH RED (PAW)
FINALISTS: FC WESTCHESTER 08 (NYE)

2008B BRONZE
CHAMPIONS: SUSA B08 CDL I (NYE)
FINALISTS: FSA FC BOYS 08 ELITE (CT)

2008B COPPER
CHAMPIONS: CALVERTON CERRITOS ACADEMY (MD)
FINALISTS: 1776 UNITED FC SILVERBACK '08 (PAE)

BOYS 12U


2008B TITANIUM
CHAMPIONS: BEADLING SC 2008 SOUTH  (PAW)
FINALISTS: MANHATTAN SC BARCELONA BLUE (NYE)

2008B STEEL
CHAMPIONS: PRINCETON FC 2008B PORTO (NJ)
FINALISTS: WASHINGTON UNITED ELITE 08 (NJ)

2008B IRON
CHAMPIONS: STA MUSC 2008B USYS (NJ)
FINALISTS: PDA SHORE SILVA 2008 (NJ)

2008B NICKEL
CHAMPIONS: FSA FC BOYS 08 NAVY (CT)
FINALISTS: FRANKLIN ELITE 08 INFERNO (NJ)

2008B CHROMIUM
CHAMPIONS: MERRICK WARRIORS (NYE)
FINALISTS: UPPER TOWNSHIP SA RIPTIDES 2008 (NJ)


BOYS 13U


2007B PLATINUM
CHAMPIONS: REAL JERSEY FC 2007 (NJ)
FINALISTS: SC VISTULA GARFIELD 07 (NJ)

2007B GOLD 
CHAMPIONS: SUSA B07 EDP (NYE)
FINALISTS: NJ PREMIER FC 2007 BOYS (NJ)

2007B SILVER
CHAMPIONS: FC COPA 2007B USYS PRE-NL (NJ)
FINALISTS: POTOMAC SA BLUE 07 (MD)

2007B BRONZE
CHAMPIONS: BRAUSA UNITED FC 2007B (MD)
FINALISTS: STA MUSC 2007B USYS (NJ)

2007B COPPER
CHAMPIONS: AC CONNECTICUT B07 NPL (CT)
FINALISTS: PENNSYLVANIA RUSH 2007 RUSH (PAE)

2007B TITANIUM
CHAMPIONS: SAC PREMIER WHITE (MD)
FINALISTS: SYA CARDINALS 07B RED (VA)

BOYS 13U
 

2007B STEEL
CHAMPIONS: PSA PRINCETON ELITE '07 (NJ)
FINALISTS: BETHESDA SC BLUE 07 (MD)

2007B IRON
CHAMPIONS: PA DOMINION FC 07B (PAE)
FINALISTS: PRINCETON FC LIVERPOOL BLACK (NJ)

2007B NICKEL
CHAMPIONS: ARLINGTON SA 2007B RED (VA)
FINALISTS: ALLEGHENY FORCE FC 2007B (PAW)

2007B CHROMIUM
CHAMPIONS: BRENTWOOD SC PRE-ACADEMY (NYE)
FINALISTS: JERICHO HOTSPUR (NYE) 

2007B ADAMANTIUM
CHAMPIONS: PHILA. UKRAINIAN NATIONALS (PAE)
FINALISTS: CEDAR STARS MONMOUTH 07B (NJ)

2007B VIBRANIUM
CHAMPIONS: FC UNITED 2007 PRE-ACADEMY (IL)
FINALISTS: SAC UNITED WHITE (MD)

BOYS 14U
 

2006B PLATINUM
CHAMPIONS: NEXT LEVEL SOCCER AJAX 06 (MD)
FINALISTS: BARÇA ACADEMY PRO NY 2006 (NYE)

2006B GOLD 
CHAMPIONS: AC CONNECTICUT B06 NPL (CT)
FINALISTS: POTOMAC SA BLUE 06 (MD)

2006B SILVER
CHAMPIONS: PHILA. UKRAINIAN NATIONALS 06 BLACK (PAE)
FINALISTS: PSA NATIONAL '06 (NJ)

2006B BRONZE
CHAMPIONS: GPS NH B2006 NPL (NH)
FINALISTS: BOLTON WANDERERS B06 (CND:ON)

2006B COPPER
CHAMPIONS: ARLINGTON SA 2006B RED (VA)
FINALISTS: HERNDON YOUTH SOCCER ESTUDIANTES BLACK (VA)


BOYS 14U
 

2006B COPPER
CHAMPIONS: ARLINGTON SA 2006B RED (VA)
FINALISTS: HERNDON ESTUDIANTES (VA)

2006B TITANIUM
CHAMPIONS: CENTURY B06 GOLD (PAW)
FINALISTS: STA MT OLIVE SC 2006B NPL (NJ)

2006B STEEL
CHAMPIONS: MARYLAND RUSH MONTGOMERY (MD)
FINALISTS: FC UNITED 2006 PRE-ACADEMY (IL)

2006B IRON
CHAMPIONS: ALLEGHENY FORCE FC 2006B (PAW)
FINALISTS: HAGERSTOWN SC REVOLUTION (MD)

 

BOYS 14U


2006B IRON
CHAMPIONS: ALLEGHENY FORCE FC 2006B (PAW)
FINALISTS: HAGERSTOWN SC REVOLUTION (MD)

2006B NICKEL
CHAMPIONS: NATIONALS UNION 06B RED (MI)
FINALISTS: BRAUSA UNITED FC ‘06 YELLOW (MD)

2006B CHROMIUM
CHAMPIONS: PHILA. UKRAINIAN NATIONALS (PAE)
FINALISTS: MONROE TWP YS UNITED 06 WHITE (NJ)

2006B ADAMANTIUM
CHAMPIONS: LONG ISLAND SC 06 ACADEMY (NYE)
FINALISTS: CEDAR STARS BERGEN 06B ACADEMY (NJ)

2006B VIBRANIUM
CHAMPIONS: PSA WILDCATS PREMIER '06 (NJ)
FINALISTS: VOORHEES SA GUNNERS (NJ)

 

BOYS 15U
 

2005B PLATINUM
CHAMPIONS: PHILA. UKRAINIAN NATIONALS 05 BLACK (PAE)
FINALISTS: WEST OTTAWA SC WOSC OPDL (CND:ON)

2005B GOLD 
CHAMPIONS: RONKONKOMA SC REAL FC (NYE)
FINALISTS: LOUDOUN SOCCER 05B RED (VA)

2005B SILVER
CHAMPIONS: NITRO SC 05 ELITE VOLT (PAE)
FINALISTS: CALVERTON CERRITOS (MD)

2005B BRONZE
CHAMPIONS: CENTRAL ISLIP SOCCER MUSTANGS (NYE)
FINALISTS: LAKE GROVE NEWFIELD SC LGN FC (NYE)


GIRLS 9U


2011G RUBY 
CHAMPIONS: PLAYERS DEVELOPMENT ACADEMY SPIRIT (NJ)
FINALISTS: PENNSYLVANIA RUSH ACADEMY (PAE)

GIRLS 10U


2010G RUBY 
CHAMPIONS: SUSA G10 (NYE)
FINALISTS: CEDAR STARS MONMOUTH 2010G GREEN (NJ)

2010G EMERALD 
CHAMPIONS: SUSA G10 BLUE (NYE)
FINALISTS: YARDLEY MAKEFIELD SOCCER 2010G BLUE (PAE)

GIRLS 11U


2009G DIAMOND
CHAMPIONS: PDA LEGACY BLUE (NJ)
FINALISTS: WORLD CLASS FC '09 (NYE)

2009G RUBY 
CHAMPIONS: PIPELINE SC PRE ACADEMY (MD)
FINALISTS: SOUTH SHORE FC LEGACY (NYE)

2009G EMERALD 
CHAMPIONS: JERSEY SHORE BOCA JR FC (NJ)
FINALISTS: PIPELINE SC BLACK (MD)

2009G SAPPHIRE 
CHAMPIONS: SUSA G09 CAROLINA (NYE)
FINALISTS: YARDLEY MAKEFIELD 09G (PAE)


GIRLS 12U


2008G DIAMOND
CHAMPIONS: NATIONALS OAKLAND 08G BLACK (MI)
FINALISTS: PDA WILDFIRE BLUE (NJ)

2008G RUBY 
CHAMPIONS: PDA WILDFIRE WHITE (NJ)
FINALISTS: FSA FC GIRLS 08 ECNL (CT)

2008G EMERALD 
CHAMPIONS: BARÇA ACADEMY PRO NY 2008G (NYE)
FINALISTS: SUSA G08 RL ECNL (NYE)

2008G SAPPHIRE 
CHAMPIONS: FSA FC GIRLS 08 ECNL REGIONAL (CT)
FINALISTS: YARDLEY MAKEFIELD 09G (PAE)

GIRLS 13U


2007G DIAMOND
CHAMPIONS: PDA LEGACY BLUE (NJ)
FINALISTS: WORLD CLASS FC '09 MCGOVERN (NYE)

2007G RUBY 
CHAMPIONS: PHILADELPHIA SC COPPA 07 (PAE)
FINALISTS: PLAYERS DEVELOPMENT ACADEMY (NJ)

2007G EMERALD 
CHAMPIONS: SUSA G07 RL ECNL (NYE)
FINALISTS: NEW YORK SC PRE-ACADEMY (NYE)

2007G SAPPHIRE 
CHAMPIONS: ALLEGHENY FORCE FC 2007G (PAW)
FINALISTS: FC COPA ACADEMY USYS PRE-NL (NJ)

2007G PEARL 
CHAMPIONS: CEDAR STARS ACADEMY 07 EDP (NJ)
FINALISTS: CAPS CHELSEA 07 (NJ)

GIRLS 14U


2006G DIAMOND
CHAMPIONS: CLARKSTOWN SC ELITE (NYE)
FINALISTS: PLAYERS DEVELOPMENT ACADEMY WOLVES (NJ)

2006G RUBY 
CHAMPIONS: FC COPA ACADEMY USYS NL (NJ)
FINALISTS: RUSA FC G06 GOLD (NJ)

2006G EMERALD 
CHAMPIONS: SUSA G06 RL ECNL (NYE)
FINALISTS: SWEDESBORO-WOOLWICH SA (NJ)

2006G SAPPHIRE 
CHAMPIONS: PENNSYLVANIA RUSH 06 (PAE)
FINALISTS: WALL ELITE ATLETICO (NJ)

2006G PEARL 
CHAMPIONS: STATEN ISLAND SC COUGARS (NYE)
FINALISTS: UNION COUNTY/ WSA SAO PAULO (NJ)

2006G TURQUOISE
CHAMPIONS: WASHINGTON UNITED FEVER (NJ)
FINALISTS: MONMOUTH COAST FC SPLASH II (NJ)


About EDP

Founded in 1999, Elite Development Program Soccer (EDP) is one of the largest organizers of youth soccer leagues and tournaments in the U.S. EDP operates youth leagues for boys and girls ages 9-19, conducts a Futures program for players ages 7-11, and operates U20/23 men’s and women’s leagues. EDP also runs over 20 tournaments each year.  One of the major priorities of EDP’s leagues and tournaments is to enable soccer players to reach their full potential, with an emphasis on attending college. More than 3,500 teams participate in EDP’s leagues and more than 170,000 players compete in EDP tournaments annually. For more information on EDP, visit www.edpsoccer.com.