skip navigation

EDP Memorial Classic 2019 Wrap Up

By Christopher H Korte, 05/27/19, 2:45PM EDT

Share

8U-19U Boys & Girls | May 25 & 26
8U-12U and 14U Boys & 8U-14U Girls: Friendship Fields: Bordentown, NJ
8U-12U and 14U Boys & 8U-14U Girls: Mercer County Park: West Windsor, NJ
13U Boys, 15U-19U Boys & Girls: Green Branch Park, Pittsgrove, NJ
10U Boys, 11U Boys & Girls: Sawmill YMCA: Hamilton, NJ


This past weekend, EDP Soccer hosted the Memorial Day Classsic tournament for boys & girls teams from 8U - 19U. Teams played at Friendship Fields: Bordentown, NJ; Mercer County Park: West Windsor, NJ; Green Branch Park, Pittsgrove, NJ and Sawmill YMCA: Hamilton, NJ.

Congratulations to all champions and finalists, and thank you to all who participated for making this another great soccer weekend!

We need your help!

Please let us know about your tournament experience.

Follow @edpsoccer on social media for tournament photos & video.


Champions & Finalists

BOYS 8U

2011 Boys Red
CHAMPIONS: LOWER MERION SC IRMÃOS NAVY (PAE)
FINALISTS: IRONBOUND SC 2011B FORCE (NJ)

BOYS 9U

2010 Boys Red
CHAMPIONS: PDA GERRARD (NJ)
FINALISTS: VALENCIA SA 10 BLACK (NJ)

2010 Boys White
CHAMPIONS: MANHATTAN SC CHELSEA WHITE (NYE)
FINALISTS: 
 PSA SDFC ELITE '10 (NJ)

2010 Boys Blue
CHAMPIONS: COHANSEY PREMIER 2010 BLUE (NJ)
FINALISTS:  PORT WASHINGTON SOCCER BLUE 2010 (NYE)

BOYS 10U

2009 Boys Red
CHAMPIONS: MANHATTAN SC BLUE (NYE)
FINALISTS: WORLD CLASS FC '09 (NYE)

2009 Boys White
CHAMPIONS: SUSA ELITE B09 (NYE)
FINALISTS: 
 CALVERTON CERRITOS ACADEMY (MD)

2009 Boys Blue
CHAMPIONS: CLARKSTOWN SC (NYE)
FINALISTS:  HOPEWELL VALLEY SA HURRICANES (NJ)

2009 Boys Yellow
CHAMPIONS: FC SPORTIKA 2009B EDP (NJ)
FINALISTS:  TERRYVILLE SC (NYE)

BOYS 11U

2008 Boys Red
CHAMPIONS: WORLD CLASS FC '08 NYCFC BLUE (NYE)
FINALISTS: PARSIPPANY SC 2008 BLUE (NJ)

2008 Boys White
CHAMPIONS: GPS DELAWARE REVOLUTION 08 (DE)
FINALISTS: 
 TOTAL FUTBOL CLUB 2008 WHITE (MD)

2008 Boys Blue
CHAMPIONS: SFL UNITED BLACK (NJ)
FINALISTS:  FCI SOCCER ACADEMY LIONS BLUE (MD)

2008 Boys Yellow
CHAMPIONS: DEN OF LIONS TIGERS (NJ)
FINALISTS:  STAMFORD YSL FC ‘08 (CT)

BOYS 12U

2007 Boys Red
CHAMPIONS: SFL DONOVAN (NJ)
FINALISTS: PARSIPPANY SC 2007 ACADEMY BLUE (NJ)

2007 Boys White
CHAMPIONS: AMERICAS UNITED PARIS SAINT-GERMAIN (NJ)
FINALISTS: 
 PERTH AMBOY SC TIGERS (NJ)

2007 Boys Blue
CHAMPIONS: EASTERN FC BLUE WAVE 2007 (NYE)
FINALISTS:  PSA PRINCETON ELITE '07 WHITE (NJ)

2007 Boys Yellow
CHAMPIONS: STAMFORD YSL FC ‘07 (CT)
FINALISTS:  COHANSEY PREMIER CREW 07' (NJ)

BOYS 13U

2006 Boys Red
CHAMPIONS: VALENCIA SA 06 BLACK (NJ)
FINALISTS: PORT WASHINGTON JIGS SELECT 06 (NYE)

2007 Boys White
CHAMPIONS: PATCHOGUE MEDFORD SPARTA FC (NYE)
FINALISTS: 
 MARLTON SC GPS 2006 (NJ)

2007 Boys Blue
CHAMPIONS: MANHATTAN SC EXPRESS (NYE)
FINALISTS:  EASTERN FC RED DEVILS 2006 (NYE)

BOYS 14U

2005 Boys Red
CHAMPIONS: FC SPORTIKA 2005B EDP (NJ)
FINALISTS: STAMFORD YSL FC '05 (CT)

2005 Boys White
CHAMPIONS: CEDAR STARS MONMOUTH 2005B WHITE (NJ)
FINALISTS: 
 HENLOPEN SC STINGRAYS (DE)

2005 Boys Blue
CHAMPIONS: EASTERN FC SHOCKWAVE 2005 (NYE)
FINALISTS:  EVERGREEN YOUTH SC 2005B EAGLES (PAE)

BOYS 15U

2004 Boys Super Group
CHAMPIONS: BARÇA ACADEMY PRO NY 2004 PRO (NYE)
FINALISTS: SOUTH SHORE FC BULLDOGS UNITED (NYE)

2004 Boys Red
CHAMPIONS: FUTURE SOCCER ACADEMY 04 (NJ)
FINALISTS: FC SESA STRIKERS 04 (NYE)

2004 Boys White
CHAMPIONS: PITTSGROVE SC BARCA (NJ)
FINALISTS: 
 MET OVAL ACADEMY 2004 NPL (NYE)

2004 Boys Blue
CHAMPIONS: POINT PLEASANT TRAVEL SC AJAX ELITE (NJ)
FINALISTS:  PDA HIBERNIAN KEANE (NJ)

BOYS 16U

2003 Boys Red
CHAMPIONS: AMERICAS UNITED MANCHESTER (NJ)
FINALISTS: DEN OF LIONS GUNNERS (NJ)

2003 Boys White
CHAMPIONS: HOPEWELL VALLEY SA AVALANCHE (NJ)
FINALISTS: 
 DOWNTOWN UNITED DUSC B2003 ORANGE (NYE)

2003 Boys Blue
CHAMPIONS: PRINCETON FC ATLETICO (NJ)
FINALISTS:  ACADEMICA FC 03 PRIDE (CT)

MENS 19U

200/2001 Mens Red
CHAMPIONS: ACADEMICA FC PRIDE 00 (CT)
FINALISTS: PISCATAWAY SC LAZIO (NJ)

2000/2001 Mens White
CHAMPIONS: CHERRY HILL SC BARCELONA 2000 (NJ)
FINALISTS: 
 DUTCH ELITE SOCCER RSL UNITED '01B (NYE)


GIRLS 9U

2010 Girls Red
CHAMPIONS: SUSA G10 (NYE)
FINALISTS: LAKE GROVE NEWFIELD ENERGY 2010 (NYE)

2010 Girls White
CHAMPIONS: SUSA ELITE BLUE G10 (NYE)
FINALISTS: 
 TOMS RIVER FC RANGERS (NJ)

GIRLS 10U

2009 Girls Red
CHAMPIONS: SUSA G09 (NYE)
FINALISTS: PDA LEGACY BLUE (NJ)

2009 Girls White
CHAMPIONS: SUSA ELITE G09 (NYE)
FINALISTS: 
 FC SPORTIKA 2009G (NJ)

GIRLS 11U

2008 Girls Red
CHAMPIONS: MANALAPAN SC GPS 08G (NJ)
FINALISTS: HULMEVILLE SC LIGHTNING (PAE)

2008 Girls White
CHAMPIONS: EUROPA LIONS FC 2008G BLUE (NJ)
FINALISTS: 
 WEST MORRIS SC PREMIER 08G (NJ)

GIRLS 12U

2007 Girls Red
CHAMPIONS: FC SPORTIKA 2007G (NJ)
FINALISTS: MAD DOG SPORTS CENTER 2007G (NJ)

2007 Girls White
CHAMPIONS: SUSA ELITE G07 (NYE)
FINALISTS: 
 CLARKSTOWN SC '07G RED (NYE)

GIRLS 13U

2006 Girls Red
CHAMPIONS: HOWELL UNITED SC FREEDOM (NJ)
FINALISTS: TERRYVILLE SC ROWDIES (NYE)

2006 Girls White
CHAMPIONS: TSF ACADEMY 2006G USYS NL (NJ)
FINALISTS: 
STING PA 06 (PAE)

GIRLS 14U

2005 Girls Red
CHAMPIONS: YARDLEY MAKEFIELD SOCCER RAGE (PAE)
FINALISTS: SUSA NPL G05 (NYE)

2005 Girls White
CHAMPIONS: EASTERN FC FORCE 2005 (NYE)
FINALISTS: PORT WASHINGTON WILDCATS (NYE)

GIRLS 15U

2004 Girls Red
CHAMPIONS: FC COPA ACADEMY 2004G USYS NL (NJ)
FINALISTS:  TERRYVILLE SC SKY BLUE (NYE)

2004 Girls White
CHAMPIONS: NY XTREME FC 04 VOLT (NYE)
FINALISTS: HOPEWELL VALLEY SA HEAT (NJ)

GIRLS 16U

2003 Girls Red
CHAMPIONS: SYRACUSE DEVELOP. ACADEMY SDA 2003G NIKE BLUE (NYW)
FINALISTS:  NY XTREME FC 03 VOLT (NYE)

2003 Girls White
CHAMPIONS: HICKSVILLE SC WILDCATS (NYE)
FINALISTS: PSA WILDCATS ELITE 03 NPL (NJ)

GIRLS 17U

2002 Girls Red
CHAMPIONS: NY XTREME FC 02 VOLT (NYE)
FINALISTS: NORTH JERSEY FC 2002G (NJ)

WOMENS 19U

2000/2001 Womens Red
CHAMPIONS: MAHOPAC SC ELITE (NYE)
FINALISTS: EVERGREEN YOUTH SC 2000G TORNADO (PAE)