skip navigation

EDP Spring Classic 2019 Wrap-Up

By Christopher Korte, 03/18/19, 5:15PM EDT

Share

8U-19U Boys & Girls | March 16-17, 2019
Tuckahoe Turf Farms: Hammonton, NJ
Green Branch Park: Pittsgrove, NJ
Rowan University: Mullica, NJ


The annual EDP Spring Classic was held on Saturday and Sunday, March 16-17, at three locations across New Jersey—Hammonton, Pittsgrove and Mullica.  A total of 471 teams and more than 7,500 players participated in the 8U-19U age groups for boys & girls.

One of EDP's largest tournaments, the Spring Classic served as a season kickoff event for many of the participating clubs.  Eight different states were represented, as well as the Canadian province of Quebec.

Overall, there were 65 champions crowned across the 21 age groups, and 31 different teams finished the event with a perfect 4-0-0 record.

Congratulations to all Champions & Finalists, and thank you to all who participated for making this another great soccer weekend!

We need your help!

Please let us know about your tournament experience.

TAKE OUR SURVEY


CHAMPIONS AND FINALISTS

BOYS 8U

2011 Boys Red
CHAMPIONS: CSA STATEN ISLAND
2011 GREE
N

FINALISTS: NY STARS PREMIER TAURUS

BOYS 9U

2010 Boys Red
CHAMPIONS: TORPEDOES SC RED
FINALISTS: WALL ELITE EVERTON

2010 Boys White
CHAMPIONS: NY STARS PREMIER ALPHA
FINALISTS: ARSENAL SOCCER SCHOOLS BRADY

BOYS 10U

2009 Boys Red
CHAMPIONS: PHILADELPHIA SC COPPA DYNAMO
FINALISTS: UKRAINIAN NATIONALS OBOLON

2010 Boys White
CHAMPIONS: PSG ACADEMY NY SILVA
FINALISTS: WALL ELITE MUNICH

2010 Boys Blue
CHAMPIONS: WASHINGTON UNITED
ELITE 09

FINALISTS: TSF ACADEMY
2009B EDP BLUE

BOYS 11U

2008 Boys Red
CHAMPIONS: PSG MARQUINHOS
FINALISTS: SCOTCH PLAINS FANWOOD SA

2008 Boys White
CHAMPIONS: PSG ACADEMY NY SILVA
FINALISTS: WALL ELITE MUNICH

2008 Boys Blue
CHAMPIONS: BEACHSIDE OF CT SC
2008B

FINALISTS: NY STARS PREMIER
PHOENIX

2008 Boys Yellow
CHAMPIONS: BLACK WATCH PREMIER B2008
FINALISTS: SPANISH AMERICAN FOOTBALL

BOYS 12U

2007 Boys Red
CHAMPIONS: SC VISTULA GARFIELD
2007

FINALISTS: ARSENAL SOCCER SCHOOLS

2007 Boys White
CHAMPIONS: JERSEY CITY SA
JCSA STRIKER

FINALISTS: PRINCETON FC
LIVERPOOL BLACK

2007 Boys Blue
CHAMPIONS: NEXT LEVEL
SOCCER ACADEMY

FINALISTS: CSA MONMOUTH
2007B GREEN

2007 Boys Yellow
CHAMPIONS: ELECTRIC CITY SHOCK JUNIORS FC
FINALISTS: CSA MONMOUTH
2007B WHITE

2007 Boys Green
CHAMPIONS: NY STARS PREMIER
HYPERNOVA

FINALISTS: PARSIPPANY SC
2007 WHITE

BOYS 13U

2006 Boys Red
CHAMPIONS: FC SPORTIKA
2006B EDP

FINALISTS: NEW YORK PREMIER FC
NYPFC 2

2006 Boys White
CHAMPIONS: STONY BROOK SC PORTO
FINALISTS: FC EUROPA
'06 PREMIER

2006 Boys Blue
CHAMPIONS: ARSENAL SOCCER SCHOOLS HENRY
FINALISTS: CENTERCOURT FC
06 GREEN

2006 Boys Yellow
CHAMPIONS: PENINSULA SC
WILD EAGLES

FINALISTS: 
ELECTRIC CITY SHOCK JUNIORS FC 06 VOLT

2006 Boys Green
CHAMPIONS: WESTCHESTER FLAMES 06B
FINALISTS: SOUTHWESTERN SYA
CARDINALS

BOYS 14U

2005 Boys Red
CHAMPIONS: ROMA FC ACADEMY
2005

FINALISTS: LONG ISLAND PREMIER FC
BOYS

2005 Boys White
CHAMPIONS: SYRACUSE DEVELOPMENT ACADEMY
FINALISTS: PRINCETON FC
BORUSSIA

2005 Boys Blue
CHAMPIONS: ARSENAL SOCCER SCHOOLS HENRY
FINALISTS: NEW YORK SURF SC
B05 LONG

2005 Boys Yellow
CHAMPIONS: FC COPA ACADEMY
2005B USYS

FINALISTS: LONG ISLAND PREMIER FC

2005 Boys Green
CHAMPIONS: PARKLAND AREA SC
RAIDERS

FINALISTS: LAKEFRONT SC BOYS 05

BOYS 15U

2004 Boys Red
CHAMPIONS: LONG ISLAND PREMIER FC
FINALISTS: AS BROSSARD 2004B

2004 Boys White
CHAMPIONS: HOWELL UNITED SC
REVOLUTION

FINALISTS: BRIDGEWATER SA
ACADEMY 2004

2004 Boys Blue
CHAMPIONS: COUNCIL ROCK UNITED
FC BUCK

FINALISTS: RUSA FC B04 GOLD

2004 Boys Yellow
CHAMPIONS: CSA STATEN ISLAND
B2004

FINALISTS: CSA HUDSON VALLEY
2004B

BOYS 16U

2003 Boys Red
CHAMPIONS: QUICK TOUCH FUTBOL 03
FINALISTS: PDA HIBERNIAN
DALGLISH

2003 Boys White
CHAMPIONS: FCUSA PHILADELPHIA
2003B

FINALISTS: DEPTFORD PREMIER FC

2003 Boys Blue
CHAMPIONS: STATELINE SC
2003B EAGLES

FINALISTS: HUDSON VALLEY SELECT 2003B

BOYS 17U

2002 Boys Red
CHAMPIONS: MEDFORD STRIKERS SC
ACADEMY

FINALISTS: MONTGOMERY UNITED SC

2002 Boys White
CHAMPIONS: CT RUSH SW 02 BOYS
FINALISTS: SOCCER ASSN OF COLUMBIA
SAC

2002 Boys Blue
CHAMPIONS: NORTHERN BURLINGTON SA
FINALISTS: CSA HUDSON VALLEY
2002B

MENS 19U

2001 Mens Red
CHAMPIONS: ALLEGHENY FORCE HEAT
FINALISTS: VOORHEES SA DEVILS

2001 Mens White
CHAMPIONS: MONTGOMERY SC VIPERS
FINALISTS: TAKOMA PARK
AMBUSH EDP

2001 Mens Blue
CHAMPIONS: BLAU WEISS GOTTSCHEE
2000

FINALISTS: PRESTIGE SOCCER TRAINING


GIRLS 9U

2010 Girls Red
CHAMPIONS:LAKE GROVE NEWFIELD
ENERGY

FINALISTS: BALTIMORE BAYS PRIDE

GIRLS 10U

2009 Girls Red
CHAMPIONS: WATCHUNG HILLS SA
NJ ELITE

FINALISTS: WASHINGTON UNITED
ELITE 09

2009 Girls White
CHAMPIONS: HOLMDEL FC NJX DASH
FINALISTS: LEHIGH VALLEY UNITED
LVU 20

GIRLS 11U

2008 Girls Red
CHAMPIONS: COUNCIL ROCK UTD
FC BUCKS 2

FINALISTS: PDA WILDFIRE BLUE

2008 Girls White
CHAMPIONS: WESTFIELD SA AMBUSH
FINALISTS: PRESTIGE SOCCER TRAINING

2008 Girls Blue
CHAMPIONS: SJEB MONACO
FINALISTS: FC COPA ACADEMY
2008G USYS

GIRLS 12U

2007 Girls Red
CHAMPIONS: QUICKSTRIKE FC
QSFC 2007G

FINALISTS: HOLMDEL FC
NJX SPIRIT

2007 Girls White
CHAMPIONS: MATCH FIT ACADEMY FC 2007
FINALISTS: UNION COUNTY FC / WSA
UCFC

2007 Girls Blue
CHAMPIONS: WEST MORRIS SC
PREMIER 07G

FINALISTS: QUICKSTRIKE FC
QSFC 2007G

GIRLS 13U

2006 Girls Red
CHAMPIONS: COMMACK SOCCER
DESTROYERS

FINALISTS: SUSA NPL G06

2006 Girls White
CHAMPIONS: FREEHOLD SL STORM
FINALISTS:
 METHACTON UNITED SC BLUE CRUSH

2006 Girls Blue
CHAMPIONS: GPS NJ SOUTH 06G
FINALISTS: SMITHTOWN FURY

2006 Girls Yellow
CHAMPIONS: WALL ELITE VILLAREAL
FINALISTS: FC DYNAMO ROC G2006

GIRLS 14U

2005 Girls Red
CHAMPIONS: PENNSYLVANIA RUSH 2005G
FINALISTS: BACK MOUNTAIN YOUTH SA

2005 Girls White
CHAMPIONS: JERSEY SHORE BOCA JR FC
FINALISTS: ARSENAL SC FIREWORK

2005 Girls Blue
CHAMPIONS: PITTSGROVE SC
CELTIC 2005

FINALISTS: CINNAMINSON SC
PIRATES

2005 Girls Yellow
CHAMPIONS: FC BERNA LEGACY 05G
FINALISTS: OLD DOMINION FC
CESENA 05G

2005 Girls Green
CHAMPIONS: FC DYNAMO
G2005 BARCA

FINALISTS: LAKEFRONT SC G2005P

GIRLS 15U

2004 Girls Red
CHAMPIONS: MEDFORD STRIKERS SC
SCREAM

FINALISTS: PENNSYLVANIA RUSH
2004 RUSH

2004 Girls White
CHAMPIONS: CHERRY HILL SC FORCE
FINALISTS: FC BRANDYWINE
ELITE 04S

2004 Girls Blue
CHAMPIONS: COLISEUM GLADIATORS
FINALISTS: PRESTIGE SOCCER TRAINING

GIRLS 16U

2003 Girls Red
CHAMPIONS: AFFC FORCE
FINALISTS: TSF ACADEMY
2003G USYS NL

2003 Girls White
CHAMPIONS: DEPTFORD PREMIER FC '03G
FINALISTS: SAC 2003 UNITED BLUE

GIRLS 17U

2002 Girls Red
CHAMPIONS: MONROE TWP UNITED YS 02G
FINALISTS: PRINCETON FC NAPOLI

2002 Girls White
CHAMPIONS: AMITY AC
FC AMITY TORNADOES

FINALISTS: GPS NJ CENTRAL 02G

WOMENS 19U

2001 Womens Red
CHAMPIONS: GPS ALBANY ELITE
FINALISTS: BALTIMORE BAYS PRIDE

2001 Womens White
CHAMPIONS: PENN ALLIANCE SELECT
FINALISTS: MARYLAND RUSH 00G

2001 Womens Blue
CHAMPIONS: NEXT LEVEL SOCCER
FINALISTS: QUAKERTOWN SC