skip navigation

EDP Boys Fall Showcase Wrap Up

11/27/2017, 1:30pm EST
By EDP Soccer

Over the weekend, the EDP Cup Fall Showcase - Boys took place and included boys ages U15 - U19. Over 330 teams participated and nearly 300 registered college coaches, attended three locations across NJ: Tuckahoe Turf Farms, Mercer County Park and Pittsgrove.

Congratulations to all champions and finalists, and thank you to everyone who participated. You all helped to make this another great soccer event!

 

 

We need your help!

Please let us know about your tournament experience by completing the survey below:

TAKE SURVEY


The 2017 EDP Cup Fall Showcase Boys was a huge success. Watch our wrap-up video and see some highlights!

U15-U19 Boys
280 registered college coaches
333 Teams
5994 Players participated
49 Brackets
68 Fields
528 Games
3 Locations: Tuckahoe Turf Farm, Hammonton, NJ / Mercer County Park, West Windsor, NJ / Green Branch Park, Pittsgrove, NJ

Congrats to the champions and finalists, and thank you to all players, parents, and coaches who helped make this an incredible soccer event!

 

CHAMPIONS AND FINALISTS


U15 BOYS

U15B Platinum (3 Day)
CHAMPIONS: MONTREAL-NORD PUMAS (CND:QC)
FINALISTS: ESPORTE JACUIPENSE 2003 (BRA)


U15B Gold (3 Day)
CHAMPIONS: LIGHTHOUSE SC RANGERS (PAE)
FINALISTS: QUICKSTRIKE FC QSFC 03' NPL (NYE)

U15B Silver (3 Day)
CHAMPIONS: CLUB ATLETICO BOCA JUNIORS USA 2003B (NYE)
FINALISTS: FC SOMERS BENFICA (NYE)

U15B Bronze (3 Day)
CHAMPIONS: PATCHOGUE-MEDFORD YSL UNITED (NYE)
FINALISTS: AMERICAS UNITED MANCHESTER (NJ)

U15B Diamond
CHAMPIONS: CEDAR STARS HUDSON VALLEY 2003 GREEN NPL  (NYE)
FINALISTS: FC COPA ACADEMY B03 BLACK  (NJ)


U15B Ruby
CHAMPIONS: FC COPA ACADEMY B03 BLACK SOUTH  (NJ)
FINALISTS: CEDAR STARS MONMOUTH 2003B GREEN (NJ)


U15B Emerald
CHAMPIONS: STA MORRIS UNITED SC 2003B EDP (NJ)
FINALISTS: MANHATTAN SC GREMIO (NYE)


U15B Sapphire
CHAMPIONS: TSF ACADEMY 2003B WHITE (NJ)
FINALISTS: MONTGOMERY UNITED SC MONU BARCA (PAE)


U15B Turquoise
CHAMPIONS: UNION COUNTY FC PREMIER UCFC ZURICH (NJ)
FINALISTS: CEDAR STARS HUDSON VALLEY 2003 WHITE (NYE)


U16 BOYS

U16B Platinum (3 Day)
CHAMPIONS: ARLINGTON SA 2002B RED (VA)
FINALISTS: IVES ESTATES THUNDER PREMIER 2002B (FL)


U16B Gold (3 Day)
CHAMPIONS: PIPELINE SC PRE-ACADEMY (MD)
FINALISTS: FC DURHAM ACADEMY 2002B (CND: ON)

U16B Silver (3 Day)
CHAMPIONS: LIGHTHOUSE SC 2002'S (PAE)
FINALISTS: GOL SC CHICAGO BLUES FC 2002B ELITE (IL)

U16B Bronze (3 Day)
CHAMPIONS: CEDAR STARS ACADEMY NEWARK 2002 GREEN (NJ)
FINALISTS: BRENTWOOD SC NPL 02 AC MILAN (NYE)

U16B Copper (3 Day)
CHAMPIONS: HOLMDEL FC NJX NAPOLI (NJ)
FINALISTS: READING RAGE '02 INIESTA (PAE)

U16B Diamond
CHAMPIONS: BC UNITED SA 02 SELECT (NYW)
FINALISTS: WEST BABYLON PRIDE 02  (NYE)

U16B Ruby
CHAMPIONS: MONROE TWP SC FC 02 (NJ)
FINALISTS: UNION SC SPARTANS (NJ)

U16B Emerald
CHAMPIONS: GPS NJ CENTRAL 02B (NJ)
FINALISTS: ARSENAL SOCCER SCHOOLS KEOWN (NJ)

U16B Sapphire
CHAMPIONS: WEST-MONT UNITED SA PREMIER WHITE '02 (PAE)
FINALISTS: CASA 02M ELITE (PAE)

U16B Turquoise
CHAMPIONS: STAFFORD SC GUNNERS '02 (NJ)
FINALISTS: PHILADELPHIA SC COPPA '02 FLASH (PAE)

U16B Onyx
CHAMPIONS: REAL JERSEY FC 2002B ARSENAL (NJ)
FINALISTS: GLOBAL PREMIER SOCCER GPS NJ SOUTH 02B (NJ)

U16B Jade
CHAMPIONS: CAPE EXPRESS SC 02 UNITED (NJ)
FINALISTS: ENCO UNITED 2002B RED (PAE)

U16B Amber
CHAMPIONS: HAZLET UNITED THUNDER (NJ)
FINALISTS: MOUNT OLIVE PREMIER 2002 RED (NJ)


U17 BOYS

U17B Platinum (3 Day)
CHAMPIONS: MANHATTAN SC EMELEC (NYE)
FINALISTS: FUTURE PLAYER ACADEMY FPA PREMIER (PAE)


U17B Gold (3 Day)
CHAMPIONS: MINNESOTA TWINSTARS ADMY TSA17 2001B ELITE (MN)
FINALISTS: BRENTWOOD SC NPL ARSENAL 01 (NYE)

U17B Silver (3 Day)
CHAMPIONS: SJEB RUSH 01B ACADEMY (NJ)
FINALISTS: CS REPENTIGNY OLYMPIQUES (CND:QC)

U17B Bronze (3 Day)
CHAMPIONS: CEDAR STARS ACADEMY NEWARK 2001 GREEN (NJ)
FINALISTS: BLOOMFIELD SC BSC XI (NJ)

U17B Copper (3 Day)
CHAMPIONS: PASSAIC YOUTH SOCCER RED SHARKS (NJ)
FINALISTS: YORK SC JETS 2001 (CND:ON)

U17B Titanium (3 Day)
CHAMPIONS: FAIRMOUNT SOCCER UNITED PHILLY 2001B WHITE (PAE)
FINALISTS: NORTH MISSISSAUGA SC PANTHERS (CND:ON)

U17B Diamond
CHAMPIONS: PARSIPPANY SC 2001 BLUE NPL 01 (NJ)
FINALISTS: CEDAR STARS HUDSON VALLEY 2001 NPL (NYE)

U17B Ruby
CHAMPIONS: PHILA. UKRAINIAN NATIONALS 01 RED (PAE)
FINALISTS: FC SOMERS WOLVES (NYE)

U17B Emerald
CHAMPIONS: ARSENAL SC MAXIMUS GUNNERS (NJ)
FINALISTS: AC CONNECTICUT B01 (CT)

U17B Sapphire
CHAMPIONS: CLUB ATLETICO BOCA JUNIORS USA 2001 (NYE)
FINALISTS: VALENCIA CF ACADEMY NY 2001 BLACK (NYE)

U17B Turquoise
CHAMPIONS: FCUSA NEW JERSEY 01B BLACK (NJ)
FINALISTS: JERSEY KNIGHTS WARRIORS (NJ)

U17B Onyx
CHAMPIONS: TSF ACADEMY 2001B WHITE (NJ)
FINALISTS: MT OLIVE SC PREMIER BLACK 01 (NJ)

U17B Jade
CHAMPIONS: HOLMDEL FC NJX GALAXY UNITED (NJ)
FINALISTS: QUICKSTRIKE FC QSFC UNITED 01' (NYE)



U19 BOYS

U18 / 19 Platinum 2000 (3 Day)
CHAMPIONS: STA MORRIS UNITED SC 2000B NPL (NJ)
FINALISTS: BALTIMORE CELTIC SC 2000 (MD)


U18 / 19 Platinum 1999 (3 Day)
CHAMPIONS: MANHATTAN SC VILLA (NYE)
FINALISTS: CEDAR STARS NEWARK - ST BENEDICT'S PREP 99 (NJ)


U18 / U19 Gold (3 Day)
CHAMPIONS: FC DURHAM ACADEMY 2000B BLUE (CND:ON)
FINALISTS: WASHINGTON UNITED ARSENAL (NJ)

U18 / U19 Silver (3 Day)
CHAMPIONS: OCEAN TWP UNITED SA SPARTANS (NJ)
FINALISTS: PA CLASSICS 00 ELITE (PAE)

U18 / U19 Bronze (3 Day)
CHAMPIONS: WASHINGTON UNITED BLACKJACKS 99/00 (NJ)
FINALISTS: BEADLING SC 1999B (PAW)

U18 / U19 Copper (3 Day)
CHAMPIONS: STAFFORD SOCCER REVOLUTION 99B BLUE (VA)
FINALISTS: BLAST FC 1999B (OS)

U18 / U19 Sterling (3 Day)
CHAMPIONS: MAGNUM FC 2000B (PAE)
FINALISTS: WASHINGTON UNITED TORNADO (NJ)

U18 / U19 Diamond
CHAMPIONS: CEDAR STARS HUDSON VALLEY 2000 NPL (NYE)
FINALISTS: PARSIPPANY SC BLUE NPL 99 (NJ)

U18 / U19 Ruby
CHAMPIONS: WARRINGTON SC UNION (PAE)
FINALISTS: SOUTH CENTRAL PA SCPASA 99 LIONS (PAE)

U18 / U19 Emerald
CHAMPIONS: FCUSA NEW JERSEY 99B (NJ)
FINALISTS: FC POCONO ELITE 00-01B (PAE)

U18 / U19 Sapphire
CHAMPIONS: UKRAINIAN NATIONALS 99 METALIST BLACK (PAE)
FINALISTS: RANCOCAS VALLEY SC BLAZE 99/00 (NJ)

U18 / U19 Turquoise
CHAMPIONS: CAPE EXPRESS SC 99'S (NJ)
FINALISTS: HIGHLAND YOUTH SC ASSAULT (NJ)

U18 / U19 Onyx
CHAMPIONS: RAMAPO VALLEY SC TORNADOES B2000 (NYE)
FINALISTS: ENCO UNITED 2000B RED (PAE)

U18 / U19 Jade
CHAMPIONS: JERSEY SHORE BOCA JR FC JUNIORS (NJ)
FINALISTS: SOUTHERN CHESTER COUNTY SA DRAGONS '99 (PAE)

Tag(s): Home