skip navigation

EDP Girls Fall Showcase Wrap Up

11/20/2017, 1:15pm EST
By EDP Soccer

Over the weekend, the EDP Girls Fall Showcase took place and included girls ages U15 - U19. Nearly 300 teams participated and over 200 registered college coaches, attended three locations across NJ: Tuckahoe Turf Farms, Mercer County Park and Bordentown.

Congratulations to all champions and finalists, and thank you to everyone who participated in the blistering cold. You all helped to make this another great soccer event!

 

 

We need your help!

Please let us know about your tournament experience by completing the survey below:

TAKE SURVEY


The 2017 EDP Cup Fall Showcase Girls was a huge success. Watch our wrap-up video and see if you made the cut! 

U15-U19 Girls
200 registered college coaches
280 Teams 
5040 Players participated 
36 Brackets 
59 Fields
459 Games 
3 Locations: Tuckahoe Turf Farm, Hammonton, NJ / Mercer County Park, West Windsor, NJ / Friendship Fields, Bordentown, NJ

Congratulations to all champions and finalists, and thank you to all players, parents, and coaches who helped make this an incredible soccer event! 


Champions and Finalists


GIRLS U15

U15G DIAMOND
CHAMPIONS: ALLEYCATS SC 2003G NPL (NYE)
FINALISTS: SUSA NPL G03 (NYE)

U15G RUBY
CHAMPIONS: WATCHUNG HILLS SA NJ ELITE 2003G FIRE (NJ)
FINALISTS: SYRACUSE DEVELOPMENT ACADEMY SDA 2003 (NYW)

U15G EMERALD
CHAMPIONS: HARLEYSVILLE FC READY 03 (PAE)
FINALISTS: PRINCETON SA PREMIER ELITE 03G (NJ)

U15G SAPPHIRE
CHAMPIONS: RANCOCAS VALLEY SC RV UNITED PREMIER (NJ)
FINALISTS: MILLVILLE SA PRIDE (NJ)

U15G PEARL
CHAMPIONS: CONNECTICUT FC SOUND 2003G (CT)
FINALISTS: PENNSYLVANIA ALLIANCE SELECT COPA (PAE)

U15G TURQUOISE
CHAMPIONS: CEDAR STARS BERGEN WEST 03 WHITE (NJ) 
FINALISTS: MAGPIES SC PINK (NJ)

U15G JADE
CHAMPIONS: LIVERPOOL FCIA REDS (NJ)
FINALISTS: AC CONNECTICUT DANBURY YS G03 (CT)

GIRLS U16

U16G DIAMOND
CHAMPIONS: JERSEY SHORE BOCA JR FC FUSION (NJ)
FINALISTS: NEW JERSEY RUSH 02G GREY NPL (NJ)

U16G RUBY
CHAMPIONS: PRINCETON SA PREMIER ELITE 02 (NJ)
FINALISTS: FC BERNA LEGACY 02G BLACK (NJ)

U16G EMERALD
CHAMPIONS: HARLEYSVILLE FC READY 2002 (PAE)
FINALISTS: MARYLAND UNITED FC 2002 PREMIER (MD)

U16G SAPPHIRE
CHAMPIONS: FORCE FC '02G (NYE)
FINALISTS: FREEDOM SC PREMIER 02G (MD)

U16G PEARL
CHAMPIONS: WEST-MONT UNITED SA PREMIER '02 (PAE)
FINALISTS: PIPELINE SC BLACK (MD)

U16G TURQUOISE
CHAMPIONS: READING RAGE '02 SOLO (PAE)
FINALISTS: HAMILTON ELITE FC HAVOC '02 (NJ)

U16G JADE
CHAMPIONS: AC CONNECTICUT DANBURY YS G02 (CT)
FINALISTS: LANSING KNIGHTS YO LKYO RED DEVILS (PAE)

U16G AMYTHYST
CHAMPIONS: PLAYERS DEVELOPMENT ACADEMY SOUTH PSV (NJ)
FINALISTS: NORTH UNION UNITED 02F STRIKERS (PAE)

U16G ONYX
CHAMPIONS: FC BUCKS INFERNO (PAE)
FINALISTS: JERSEY KNIGHTS SC DRAGONS (NJ)

GIRLS U17

U17G DIAMOND
CHAMPIONS: SUSA ELITE G01 (NYE)
FINALISTS: SJEB RUSH 01G PREMIER WHITE (NJ)

U17G RUBY
CHAMPIONS: VAUGHAN SC 2001G OPDL (CND)
FINALISTS: ST-HUBERT SPATIAL 2001G (CND)

U17G EMERALD
CHAMPIONS: MOUNT LAUREL UNITED STORM (NJ)
FINALISTS: CS TERREBONNE ROUGE & NOIR (CND)

U17G SAPPHIRE
CHAMPIONS: BETHESDA SC STORM 01 (MD)
FINALISTS:
 NEXT LEVEL SOCCER ACADEMY 01G (NJ)

U17G PEARL
CHAMPIONS: FREEDOM SC UNITED (MD)
FINALISTS: PENNSYLVANIA ALLIANCE SELECT BLASTERS (PAE)

U17G TURQUOISE
CHAMPIONS: KEYSTONE ATHLETIC KA GRIFOS G2001 (PAE)
FINALISTS: SUSA ELITE WHITE 01 (NYE)

U17G JADE
CHAMPIONS: CEDAR STARS MONMOUTH 2001G WHITE (NJ)
FINALISTS: RAGE UNITED SC COMETS (PAE)

U17G AMYTHYST
CHAMPIONS: FC REVOLUTION FORCE (PAE)
FINALISTS: LANGHORNE NESHAMINY UNITED SC FURY (PAE)

U17G ONYX
CHAMPIONS: ALLEYCATS SC 2001G PRE-NPL (NYE)
FINALISTS: QUICKSTRIKE FC QSFC UNITED 01 (NYE)


GIRLS U19

U19G DIAMOND
CHAMPIONS: PRINCETON SA PREMIER ELITE 00 (NJ)
FINALISTS: LOWER MERION SC STORM (PAE)

U19G RUBY
CHAMPIONS: PDA SOUTH PRIDE NPL 00G (NJ)
FINALISTS: READING RAGE '99 ATHLETICA (PAE)

U19G EMERALD
CHAMPIONS: STA MORRIS UNITED SC 99/00G NPL (NJ)
FINALISTS: MEDFORD STRIKERS SC ACADEMY (NJ)

U19G SAPPHIRE
CHAMPIONS: JERSEY UNITED SPARTANS 99G NPL (NJ)
FINALISTS: PDA FUSION (NJ)

U19G PEARL
CHAMPIONS: HERSHEY SC ELITE FC 99 (PAE)
FINALISTS: KEYSTONE ATHLETIC KA GRIFOS G1999 (PAE)

U19G TURQUOISE
CHAMPIONS: SYRACUSE DEVELOPMENT ACADEMY SDA 99/00G (NYW)
FINALISTS: CAPITAL UNITED SC BLUE FORCE (NYE)

U19G JADE
CHAMPIONS: MAHOPAC SC ELITE (NYE)
FINALISTS: MIDDLETOWN SC FUSION BLACK (NJ)

U19G AMYTHYST
CHAMPIONS: PENNSYLVANIA RUSH 2000 (PAE)
FINALISTS: CHESTER SPRINGS UNITED GALAXY (PAE)

U19G ONYX
CHAMPIONS: PARSIPPANY SC ACADEMY 2000 BLUE (NJ)
FINALISTS:
 PENNSYLVANIA ALLIANCE SELECT BLACK LIGHTNING (PAE)

U19G OPAL
CHAMPIONS: CONNECTICUT FC SOUND 2000G (CT)
FINALISTS: BETHESDA SC PRIDE 99/00 (MD)

U19G GARNET
CHAMPIONS: LANGHORNE NESHAMINY UNITED SC LIGHTNING (PAE)
FINALISTS: CAPE EXPRESS SC TIDAL WAVES (NJ)

Tag(s): Home