skip navigation

EDP Features The Best Teams in the Region

07/05/2017, 9:45am EDT
By EDP Soccer

EDP Features The Best Teams in the Region

 

 

EDP play this past fall/spring featured a myriad of regionally-ranked teams...
and this coming season promises even more of the same!

 

Look who played in 2016-17 in EDP:

U11 Girls featured: #6 Match Fit Academy Pre-ECNL; #8 Maryland Rush Montgomery Academy Coyotes Blue; #12 Pipeline SC Black; #19 PHWM SC 06 Red; #21 SAC Premier White 06.

U12 Girls featured: #1 Clarkstown 2006 Elite Simimi; #2 TSF Academy; #3 PDA Strikers; #4 PDA Wolves; #5 Wachung Hills NJ Elite.

U13 Girls featured: #1 SDFC 2004G Yellow; #5 Atletico FC Girls ’04; #6 SJEB 2004 Villarreal; #10 PHWM SC 2004 Red; #18 Cedar Stars Academy Monmouth 2004 Green.

U14 Girls featured: #3 FC Copa Academy G03 Black; #5 SDFC 2003G Yellow; #6 Cedar Stars Academy Monmouth 2003 Lopez; #9 Delaware Football DEFC 03 Girls; #13 Atletico FC Girls ’03.

U15 Girls featured: #1 SJEB Rush ’02 Girls Academy Blue; #5 NJ Wildcats Averbuch NPL; #6 Arsenal Premier FC Maximus Red 02; #7 Jersey Shore Boca JR FC Fusion; #14 PDS Shore Wave

U16 Girls featured: #2 FC Copa Academy G01 Black; #4 SUSA Elite G01; #5 NJ Wildcats Fury NPL; #8 Watchung Hills NJ Elite Flames; #15 SJEB Rush 01 Girls Premier White.

U17 Girls featured: #1 FC Copa Academy G00 Black; #4 NJ Wildcats Troutman NPL; #6 SJEB Rush 00 Girls Academy; #7 PDA Shore Revolution; #10 SAC Showcase Premier.

U18 Girls featured: #2 OPSA Magic; #5 PDA Shore 99’s; #7 Cedar Stars Academy Monmouth 1999-2000; #10 East Islip SC Red Storm; #13 Scotch Plains Fanwood SA SPF United.

U19 Girls featured; #1 FC Copa Academy G 98/99 Black; #9 PDA Shore Magic; #15 Cedar Stars Academy Monmouth Diamonds; #24 TSF Academy 98/99 G; #25 NJ Crush FC Charge 98 NPL

U11 Boys featured: #1 FC Europa FCE 06 Elite Boys; #2 Pipeline SC Black; #3 Philadelphia Ukrainian National 06 Bohatyri Black; #5 Super Nova FC 2006 Black; #7 Match Fit Academy FC 2006 Heat.

U12 Boys featured: #3 Bethesda SC Blue 05; #5 Atletico FC Boys ’05-’06; #7 FC USA 2005; #8 Watchung Hills NJ Elite PSV; #9 NY Red Bulls RDS and #9 Cedar Stars Academy Bergen 2005 White.

U13 Boys featured: #1 Real Jersey FC 2004; #2 Harleysville FC Ready ’04 Rangers; #3 STA Morris United 2004B NPL; #4 Lower Merion LMSA Invictus; #5 NY Stars Premier Galaxy.

U14 Boys featured: #1 FC Copa Academy B03 Black; #2 Baltimore Celtic Premier; #3 Philadelphia Ukrainian Nationals ’03 Elite; #4 TSF Academy 2003B Blue; #5 STA Morris United NPL 03.

 

U15 Boys featured: #1 Brausa United Futebol BUFC Blue; #2 Philadelphia Ukrainian Nationals Zoria Black; #3 Levittown Gunners FC; #5 Bethesda SC South 02; #6 NJ Stallions Academy Juve 2002.

U16 Boys featured: #1 Future Player Academy FPA Premier; #2 Manhattan SC Emelec; #6 Brausa United Futebol BUFC Blue 01; #7 Kirkwood KSC Blue ’01; #8 Philadelphia Ukrainian Nationals ’01 Black Premier.

U17 Boys featured: #1 STA Morris United NPL 00; #2 Baltimore Celtic SC 2000; #4 Manhattan SC Villa; #6 FC Copa Academy B00 Black; #8 FSA FC Boys 00 Elite.

U18 Boys featured: #2 Cedar Stars Academy Newark Green 1999; #4 OBGC Roadrunners Blue 99; #5 Pipeline SC Black; #8 Pachuca FC USA Pachuca UFC ’99; #10 Match Fit Academy FC 1999 Black.

U19 Boys featured: #1 (NJCSA) Marlboro SA Warriors Blue; #3 Match Fit Academy FC 1998 Black; #4 Lake Grove Newfield SC Rampage; #6 Holmdel FC NJX Sounders; #7 Pachuca FC USA BNC River Plate.

Tag(s): Home