skip navigation

EDP Summer Classic Wrap Up

06/19/2017, 12:15pm EDT
By EDP Soccer

This past weekend, EDP hosted the Summer Classic tournament for boys & girls teams from U8 - U19. Over 450 teams participated, playing at Tuckahoe Turf Farm and Joint Base MDL (Ft. Dix). 

Congratulations to all champions and finalists, and thank you to everyone who participated for making this another great soccer weekend!

(Check out all champions and finalists below, or get a list of complete event results.)


BOYS U8

 2009B Red
 
CHAMPIONS: TOTAL FUTBOL 2009 GOLD   
FINALISTS: SFL CREW

2009B White  
CHAMPIONS: PRINCETON FC UNITED 
FINALISTS: IRONBOUND SC 09 BLUE TOROS

BOYS U9

 2008B Red
 
CHAMPIONS: RDS 2008 RED 
FINALISTS: RDS 2008 WHITE

2008B White  
CHAMPIONS: PRINCETON FC PORTO
FINALISTS: WASHINGTON UNITED FURY SUMMER SELECT

BOYS U10

 2007B Red
 
CHAMPIONS: IRONBOUND SC 07 RED RAIDERS 
FINALISTS: ARSENAL SOCCER 2007 CHAMBERLAIN

2007B White ​​​​​​​ 
CHAMPIONS: RDS 2007 WHITE
FINALISTS: WAYNE SC QUICK TOUCH 2007

2007B Blue  
CHAMPIONS: FC COPA ACADEMY B07 BLACK
FINALISTS: STA MORRIS UNITED SC 2007B NPL

2007B Yellow ​​​​​
​​
CHAMPIONS: WASHINGTON UNITED 07 KIXX
FINALISTS: NEXT LEVEL SOCCER ACADEMY 07B MONJAS

 2007B Green 
CHAMPIONS: DEPTFORD PREMIER FC '07B
FINALISTS: FC COPA ACADEMY B08 BLACK

BOYS U11
 
2006B Red
 
CHAMPIONS: RDS 2006
FINALISTS: TOTAL FUTBOL GOLD

2006B White ​​​​​​​ 
CHAMPIONS: IRONBOUND SC 06B BLUE GLADIATORS 
FINALISTS: MERCER FC 2006B

2006B Blue  
CHAMPIONS: SJEB 2006 BAYERN
FINALISTS: HOWELL UNITED SC TITANS GREEN

2006B Yellow ​​​​​
​​
CHAMPIONS: CLARKSTOWN SC 2006 WHITE
FINALISTS: FC COPA ACADEMY B06 RED

BOYS U12
 
2005B 11v11

CHAMPIONS: WSC ELITE BREAKERS
FINALISTS: MATCH FIT ACADEMY FC 2005 HEAT

2005B Red
 
CHAMPIONS: GPS MA STATE ELITE 2005B RED 
FINALISTS: STA MORRIS UNITED SC 2005B NPL

2005B White ​​​​​​​ 
CHAMPIONS: PRINCETON SA 05 NPL
FINALISTS: FUTURE SA 05B

2005B Blue  
CHAMPIONS: FC SELECT 2005B GREEN
FINALISTS: PRINCETON FC BORUSSIA

2005B Yellow ​​​​​
​​
CHAMPIONS: QUICKSTRIKE FC QSFC 05' 
FINALISTS: PARSIPPANY SC 2005B WHITE NPL

 2005B Green​​​​​​​ 
CHAMPIONS: EPIC SPORTING STARS 2005 YELLOW 
FINALISTS: SPORTING PREMIER FC SCP NIGHTHAWKS 05

BOYS U13

 2004B Red
 
CHAMPIONS: RUTGERS SA RSA FIRE
FINALISTS: FC SESA STRIKERS 04

2004B White  
CHAMPIONS: MATCH FIT ACADEMY FC 2004 BLUE 
FINALISTS: HACKETTSTOWN HSC ELITE 04 TITANS

2004B Blue  
CHAMPIONS: BENFICA SA EUSEBIO 
FINALISTS: JERSEY KNIGHTS SC BLACK KNIGHTS

2004B Yellow ​​​​​
​​
CHAMPIONS: SPORTING PREMIER SCP 2004
FINALISTS: TOMS RIVER FC CHELSEA

  

BOYS U14

2003B Red 
CHAMPIONS: HMMS VIPERS 03B
FINALISTS: NASA UNITED MANCHESTER UNITED

2003B White ​​​​​​​ 
CHAMPIONS: PRINCETON SA 03 NPL 
FINALISTS: JERSEY KNIGHTS SC CHARGERS

2003B Blue  
CHAMPIONS: DEPTFORD PREMIER FC '03B
FINALISTS: FORCE FC '03 BOYS

2003B Yellow ​​​​​
​​
CHAMPIONS: SPORTING PREMIER FC SCP 2003 
FINALISTS: FC COPA ACADEMY B03 RED

BOYS U15

2002B Red
 
CHAMPIONS: NJ STALLIONS ACADEMY BAYERN 2002 
FINALISTS: FC BERNA LEGACY 02B BLACK

2002B White  
CHAMPIONS: WESTFIELD SA FC PREMIER HAMMERS  
FINALISTS: CLARKSTOWN SC SUMMER SELECT 02/03B

2002B Blue  
CHAMPIONS: GPS NJ SOUTH 02B 
FINALISTS: PRINCETON FC BAYERN

BOYS U16
 
2001B Red
 
CHAMPIONS: FLORENCE TWP SA LIGHTNING 
FINALISTS: CENTERCOURT FC GRUNDY

2001B White  
CHAMPIONS: DEPTFORD PREMIER FC '01B 
FINALISTS: MATCH FIT ACADEMY FC 2001 WHITE

2001B Blue  
CHAMPIONS: PLAYER TECHNIQUE ACADEMY PTA 2001B 
FINALISTS: HAMILTON SC HAMMERHEADS

MENS U19

1998/99B Red 
CHAMPIONS: BERGENFIELD UNITED ELITE
FINALISTS: EXCEL FC RASEN BALLSPORT 

1998/99B White​​​​​​​
CHAMPIONS: MULLICA TWP RSC AIR STRIKE
FINALISTS: MONROE TWP YS 3 LIONS HODDLE


GIRLS U9

2008G Red
 
CHAMPIONS: PDA WILDFIRE 
FINALISTS: CINNAMINSON SC UNION 

2008G White  
CHAMPIONS: BENFICA SA ROSINHAS

FINALISTS: PDA SHORE SUMMER SELECT 08

GIRLS U10

2007G Red
 
CHAMPIONS: MONROE TWP YS BARCA GIRLS  
FINALISTS: FC COPA ACADEMY G07 BLACK

2007G White  
CHAMPIONS: TORPEDOES SC 2007G
FINALISTS: SDFC 2007G YELLOW

GIRLS U11

2006G Red
 
CHAMPIONS: PLAYERS DEVELOPMENT ACADEMY WOLVES 
FINALISTS: RDS 2006/07

2006G White  
CHAMPIONS (TIE): TWIN COUNTY SA STAMPEDE 2006
PRINCETON SA SPORTING

2006G Blue 
CHAMPIONS: MEDFORD STRIKERS SC PRIDE  
FINALISTS: CEDAR STARS ACADEMY BERGEN 2006 WHITE

2006G Yellow  
CHAMPIONS: SJEB 2006G SANTOS 
FINALISTS: FC COPA ACADEMY G06 RED

GIRLS U12

2005G 11v11

CHAMPIONS: PENNSYLVANIA ALLIANCE SELECT 05F 
FINALISTS: PA RUSH 05G

2005G Red
 
CHAMPIONS: PHILADELPHIA SC COPPA RAGE 05G 
FINALISTS: FC COPA ACADEMY G05 BLACK

2005G White  
CHAMPIONS: CEDAR STARS ACADEMY BERGEN 2005 WHITE
FINALISTS: US PARMA GOLD 05

2005G Blue 
CHAMPIONS: HAMILTON ELITE FC SJ STARS
FINALISTS: PDA SHORE SUMMER SELECT 05

GIRLS U13

2004G Red
 
CHAMPIONS: PLAYERS DEVELOPMENT ACADEMY STRIKERS 
FINALISTS: PHILADELPHIA SC COPPA SWARM 04 

2004G White  
CHAMPIONS: MERCER FC 2004G
FINALISTS: HULMEVILLE SC FREEDOM 

2004G Blue 
CHAMPIONS: WESTFIELD SA FC PREMIER DERBY
FINALISTS: CLARKSTOWN SC 04/05 SUMMER SELECT 

2004G Yellow 
CHAMPIONS: BRAZILIAN TECHNICAL TRAINING BTT MARTA GIRLS
FINALISTS: PRINCETON SA 04 NPL GIRLS

GIRLS U14

2003G Red
 
CHAMPIONS: WASHINGTON UNITED FEVER 03 
FINALISTS: NEW YORK SURF SC G03 NASSAU

2003G White  
CHAMPIONS: FC PROVIDENCE LIGHTNING 
FINALISTS: NEW JERSEY RUSH 03G GREY

2003G Blue 
CHAMPIONS: STA MORRIS UNITED SC 2003G EDP
FINALISTS: WESTFIELD SA FC PREMIER BASEL

2003G Yellow
CHAMPIONS: WORLD CLASS FC 2003G WHITE
FINALISTS: US PARMA GOLD 03

GIRLS U15

2002G Red
 
CHAMPIONS: WSC ELITE WAVE 
FINALISTS: FC BERNA LEGACY 02G BLACK

2002G White  
CHAMPIONS: MONROE TWP YS UNITED 02 
FINALISTS: GPS MA SOUTH 2002G ELITE

GIRLS U16

2001G Red
 
CHAMPIONS: MOUNT LAUREL UNITED STORM 
FINALISTS: DEEP RUN FC BUCKS NORTH BLACK NPL

2001G White  
CHAMPIONS: SJEB RUSH 01G PREMIER RED 
FINALISTS: JERSEY UNITED SPARTANS 01G EDP

WOMENS U19

1998/99G Red
 
CHAMPIONS: TOMS RIVER FC CELTIC
FINALISTS: WSC ELITE UNITED

1998/99G White  
CHAMPIONS: LAGRANGE SC CHARGERS '00 
FINALISTS: CASA 00F ELITE

GIRLS U17

2000G Red
 
CHAMPIONS: FC BERNA LEGACY 00G BLACK   
FINALISTS: HULMEVILLE SC HSC GALAXY

2000G White  
CHAMPIONS: COHANSEY SC COMETZ 
FINALISTS: JERSEY KNIGHTS FORCE 

Tag(s): Home